67. FESTIVAL MUZIČKIH I BALETSKIH ŠKOLA SRBIJE 2024. – PROPOZICIJE

Festival muzičkih i baletskih škola Srbije je redovna godišnja smotra muzičkih i pedagoških dostignuća škola za osnovno muzičko i baletsko obrazovanje, jedina manifestacija takmičarskog karaktera u kojoj učenici nastupaju i rangiraju se ekipno. Na sednici Predsedništva Zajednice održanoj 12.10.2023. odlučeno je da realizator 67. Festivala bude MŠ „Mihailo Vukdragović“ iz Šapca. Rok za prijavu takmičara je 15. mart 2024. Propozicije Festivala za 2024. godinu utvrđene su na sednici Predsedništva od 14.12.2023. Organizator i realizator festivala nemaju obavezu da obezbede notni materijal naveden u propozicijama i molimo takmičare da ne kontaktiraju Zajednicu po tom pitanju.

PRAVILNIK

PROGRAM FESTIVALA

3. razred
1. E. Grieg: Valcer op.12 br. 2 a-moll
2. Jedna kompozicija po slobodnom izboru

4. razred
1. E. Grieg: Valcer op. 38 br. 7 e-moll
2.Jedna kompozicija po slobodnom izboru

5. razred
1. Grieg: Souvenirs – In Tempo di Valse op. 71 br. 7 Es-dur
2. Jedna kompozicija po slobodnom izboru

6. razred
1. E. Grieg: Valse – Impromptu op. 47 e-moll
2. Jedna kompozicija po slobodnom izboru

VIOLINA
3. razred          note
1. Š. Dankla: Romansa
2. Jedna kompozicija po slobodnom izboru

4. razred          note
1. D. Šostakovič: Tužna pesma
2. Jedna kompozicija po slobodnom izboru

5. razred          note
1. Đ. Pergolezi: Sičilijana
2. Jedna kompozicija po slobodnom izboru

6. razred          note
1. T. Paradis: Sičilijana
2.Jedna kompozicija po slobodnom izboru

VIOLONČELO
3. razred
1. A. Nolck: Capricietto C-dur op. 116
2. Jedna kompozicija po slobodnom izboru

4. razred
1. D. Popper: Gavotte d-moll op. 67 No. 2
2. Jedna kompozicija po slobodnom izboru

5. razred
1. S. Lee: Gavotte h-moll op. 112
2.Jedna kompozicija po slobodnom izboru


6. razred
1. H. Squire: Humoreska, F-dur op. 26
2. Jedna kompozicija po slobodnom izboru

VIOLA
3. razred
1. Mah: Igra
2. Jedna kompozicija po slobodnom izboru

4. razred
1. Bononcini: Rondo
2. Jedna kompozicija po slobodnom izboru

5. razred
1. Paradis: Sičilijana
2. Jedna kompozicija po slobodnom izboru

6. razred
1. Fiocco: Allegro
2. Jedna kompozicija po slobodnom izboru

KONTRABAS
2. razred
1. Poradovski: Veseli marš
2.Jedna kompozicija po slobodnom izboru

3. razred
1. Bartok: Igra
2.Jedna kompozicija po slobodnom izboru

4. razred
1. Šperger: Allegretto
2. Jedna kompozicija po slobodnom izboru

FLAUTA
3. razred          note
1. W. Popp: Mađarske nacionalne igre Op. 311, Igra br. 1
2. Jedna kompozicija po slobodnom izboru

4. razred          note
1. W. Popp: Ciganska serenada Op. 471, No. 3
2. Jedna kompozicija po slobodnom izboru

5. razred          note
1. W. Popp: Švedska Idila Op. 471, No. 1
2. Jedna kompozicija po slobodnom izboru

6. razred          note
1. W. Popp: Igra mušica
2. Jedna kompozicija po slobodnom izboru

OBOA
3. razred
1. J. Hook: Minuetto
2.Jedna kompozicija po slobodnom izboru

4. razred
1. F. Schubert: Waltz
2. Jedna kompozicija po slobodnom izboru

5. razred
1. A. Kopilov: Menuet
2. Jedna kompozicija po slobodnom izboru

6. razred
1. G. F. Handel: Rondo
2.Jedna kompozicija po slobodnom izboru

KLARINET
3. razred
1. H. Joubert: Chanson de Robin
2. Jedna kompozicija po slobodnom izboru

4. razred
1. A. J. Dervaux: Clarinet express
2. Jedna kompozicija po slobodnom izboru

5. razred
1. M. Delgiudice: Chanson exotique
2. Jedna kompozicija po slobodnom izboru

6. razred
1. J. Naulais: Prise de Beck
2. Jedna kompozicija po slobodnom izboru

FAGOT
3. razred
1. R. Šuman: Veseli seljak
2. Jedna kompozicija po slobodnom izboru

4. razred
1. K. M. Veber. Hor lovaca
2. Jedna kompozicija po slobodnom izboru

5.razred
1. J. S. Bach: Minuet No.2
2.Jedna kompozicija po slobodnom izboru

6. razred
1. François Joseph Gossec: Gavotte
2. Jedna kompozicija po slobodnom izboru

SAKSOFON
3. razred          note
1. W. V. Dorsselaer: Musicolor
2. Jedna kompozicija po slobodnom izboru

4. razred          note
1. Jean Sihler: Danser sur l`onde
2. Jedna kompozicija po slobodnom izboru

5. razred          note
1. Jerome Naulais: Kansax – city
2. Jedna kompozicija po slobodnom izboru

6. razred          note
1. Robert Planel: Suite romantique 1. stav – Serenade Italienne
2.Jedna kompozicija po slobodnom izboru

HORNA
3. razred
1. Fr. Schubert: Trauer der liebe
2. Jedna kompozicija po slobodnom izboru

4. razred
1. P. I. Čajkovski: Starofrancuska pesma
2.Jedna kompozicija po slobodnom izboru

5. razred
1. J. Krieger: Menuett
2. Jedna kompozicija po slobodnom izboru

6. razred
1. Pergolezi: Nina
2. Jedna kompozicija po slobodnom izboru

TUBA
2. razred
1. S. Monioško: Dumka (Misao)
2. Jedna kompozicija po slobodnom izboru

3. razred
1. V. Kalinikov: Grustnaja pesenka (Tužna pesma)
2. Jedna kompozicija po slobodnom izboru

4. razred
1. B. Asafiev: Scherzo
2. Jedna kompozicija po slobodnom izboru

TROMBON
3. razred
1. W. A. Mozart: Twinkle, twinkle, little star
2. Jedna kompozicija po slobodnom izboru

4. razred
1. Tradicional French: Au Clair de la Lune
2. Jedna kompozicija po slobodnom izboru

5. razred
1. A. Benčić: Veseli trombon
2. Jedna kompozicija po slobodnom izboru

6. razred
1. V. Shelukov: Balada
2. Jedna kompozicija po slobodnom izboru

TRUBA
3. razred          note
1. J. Brams: Uspavanka
2.Jedna kompozicija po slobodnom izboru

4. razred          note
1. D. Marković: Uspomene s letovanja
2.Jedna kompozicija po slobodnom izboru

5. razred          note
1. J. Porret: 11e Solo de Concours
2.Jedna kompozicija po slobodnom izboru

6. razred          note
1. Lennie Niehaus: Turnabout
2.Jedna kompozicija po slobodnom izboru

3. razred          note
1. H. Purcell: Menuet
2. Jedna kompozicija po slobodnom izboru

4. razred          note
1. D. Domeniconi: Sound Picture No. 24
2.Jedna kompozicija po slobodnom izboru

5. razred          note
1. E. Thorlakson: Habanera
2. Jedna kompozicija po slobodnom izboru

6. razred          note
1. L. Roncalli: Petite suite – PRELUDIUM
2.Jedna kompozicija po slobodnom izboru

3. razred          note
1. V. Platonov: Stara igra
2. Jedna kompozicija po slobodnom izboru

4. razred          note
1. A. Dorenski: Preludijum u f–molu
2. Jedna kompozicija po slobodnom izboru

5. razred          note
1. V. Nevi: Po zvuku
2. Jedna kompozicija po slobodnom izboru

6. razred          note
1. A. Aljabev (obrada: V. Lušnikov): Slavuj
2.Jedna kompozicija po slobodnom izboru

3. razred
1. Narodna: Jeftanovićevo kolo
2. Jedna kompozicija po slobodnom izboru

4. razred
1. Narodna: Plavi jorgovan (obrada Milan Pridraški)
2. Jedna kompozicija po slobodnom izboru

5. razred
1. Narodna: Nestaško kolo
2. Jedna kompozicija po slobodnom izboru

6. razred
1. Narodna: Rumunska igra
2.Jedna kompozicija po slobodnom izboru

3. razred
1. Narodna: Kolo iz Banata
2. Jedna kompozicija po slobodnom izboru

4. razred
1. Narodna: Kukunješce
2. Jedna kompozicija po slobodnom izboru

5. razred
1. Aleksandar Radu: Rumunski zimski marš
2. Jedna kompozicija po slobodnom izboru

6. razred
1. J. Strauss: Persischer Marsch
2.Jedna kompozicija po slobodnom izboru

3. razred
1. F. Thomé: Alsacienne
2.Jedna kompozicija po slobodnom izboru

4. razred
1. E. Viecca: Le départ des hirondelles
2.Jedna kompozicija po slobodnom izboru

5. razred
1. W. Popp: Humoresque
2. Jedna kompozicija po slobodnom izboru

6. razred
1. N. Romano: In mezzo ai fiori
2. Jedna kompozicija po slobodnom izboru

Za sve kategorije obavezni instrumenti su: doboš, timpani i melodijske udaraljke.
Kompozicije za doboš i timpane se izvode iz nota, a za melodijske udaraljke napamet.

DOBOŠ

3. razred
Svira se jedan od dole navedenih komada
1. Dobri Palijev – Vodenička (zbirka komada doboš uz klavirsku pratnju)
2. Dobri Palijev – Walk (zbirka komada za doboš uz klavirsku pratnju)

Svira se jedna od dole navedenih solo etida
3. Goran Evetović – Doboš – etida br. 45
4. Goran Evetović – Doboš – etida br. 48

4. razred
Svira se jedan od dole navedenih komada
1. Dobri Palijev – Marš (zbirka komada doboš uz klavirsku pratnju)
2. Wally Barnett – Stick to It (iz zbirke Snare drum)
3. Wally Barnett – Sugar Beats (iz zbirke Snare drum)

Svira se jedna od dole navedenih solo etida:
4. Goran Evetović – Doboš – etida br. 71
5. Goran Evetović – Doboš – etida br. 73
6. Goran Evetović – Doboš – etida br. 74
7. Gert Bomhoft – Father and Son
8. Gert Bomhoft – Hit and Run

5. razred
Svira se jedan od dole navedenih komada
1. Wally Barnett: Sweet Rolls (iz zbirke Snare drum)
2. Dobri Palijev: Na horoto (zbirka komada za doboš uz klavirsku pratnju)
3. Dobri Palijev: Rečenica (zbirka komada za doboš uz klavirsku pratnju)

Svira se jedna od dole navedenih solo etida:
4. Goran Evetović: Doboš – etida br. 84
5. Goran Evetović: Doboš – etida br. 90
6. Goran Evetović: Doboš – etida br. 113
7. Gert Bomhoft: Little March and Dance
8. Gert Bomhoft: Danza Dynamico

6. razred
Svira se jedan od dole navedenih komada
1. John Philip Sousa (arr. Wally Barnett): High School Cadets (iz zbirke Snare drum)
2. Wally Barnett: Polka Dots (iz zbirke Snare drum)
3. Dobri Palijev: Mali Tom (zbirka komada za doboš uz klavirsku pratnju)
4. Dobri Palijev: Walking Up (zbirka komada za doboš uz klavirsku pratnju)

Svira se jedna od dole navedenih solo etida:
5. Goran Evetović: Doboš – etida br. 100
6. Goran Evetović: Doboš – etida br. 101
7. Goran Evetović: Doboš – etida br. 103
8. Gert Bomhoft: Tipsy Talk
9. Gert Bomhoft: Drum – Pleasure


TIMPANI

3. razred
Svira se jedan od dole navedenih komada
1. Frederic Chopin (arr. James Curnow) – Polonaise (zbirka komada timpane uz klavirsku pratnju)
2. P. I. Tchaikovsky – Fantasy on Chanson Triste (zbirka komada timpane uz klavirsku pratnju)

Svira se jedna od dole navedenih solo etida
3. E. Keune: Pauken – etida br. 21
4. E. Keune: Pauken – etida br. 23

4. razred
Svira se jedan od dole navedenih komada
1. Mikhail Ippolitov-Ivanov (Craig Alan) – Procession of the Serdar (zbirka komada timpane uz klavirsku pratnju)
2. Felix mendelssohn (Mike Hannickel) – Venetian Boat Song #1 (zbirka komada timpane uz klavirsku pratnju)

Svira se jedna od dole navedenih solo etida
3. E. Keune: Pauken – etida br. 29
4. E. Keune: Pauken – etida br. 31

5. razred
Svira se jedan od dole navedenih komada
1. James Curnow: Exchanges (zbirka komada timpane uz klavirsku pratnju)
2. Walter Mertens: Marcia Maestoso (komad za timpane uz klavirsku pratnju)

Svira se jedna od dole navedenih solo etida
3. John H. Beck: Cross It
4. Thomas Brown: Roll Aid

6. razred
Svira se jedan od dole navedenih komada
1. Mike Hannickel: Winter Thunder (zbirka komada timpane uz klavirsku pratnju)
2. Walter Mertens: Lancelot (komad za timpane uz klavirsku pratnju)

Svira se jedna od dole navedenih solo etida
3. E. Keune: Pauken – etida br. 33
4. E. Keune: Pauken – etida br. 36

MELODIJSKE UDARALJKE (KSILOFON, VIBRAFON, MARIMBA)

3. razred
Svira se jedan od dole navedenih komada uz pratnju klavira
1. Carlos Gardel – Por una cabeza
2. N. J. Živković: My first book for Xylophone and Marimba – VI Das kleine Zirkuspony

4. razred
Svira se jedan od dole navedenih komada uz pratnju klavira
1. N. J. Živković: My first book for Xylophone and Marimba – XI Holzschuh – Tanz
2. N. J. Živković: My first book for Xylophone and Marimba – X Der Hase und der Igel


5. razred
Svira se jedan od navedenih komada
1. N. J. Živković: My first book for Xylophone and Marimba – XII Xylophon – Polka
2. K. Hathway & I. Wight: Graded Music for Tuned Persussion – George Bizet – Ja vais danser en votre honneur


6. razred
Svira se jedan od navedenih komada
1. N. J. Živković: My first book for Xylophone and Marimba – XIV Schottisches Lied
2. K. Hathway & I. Wight: Graded Music for Tuned Persussion – Johann & Josef Strauss – Pizzicato Polka

3. razred
1. S. McDonald: Koncertna etida C-dur
2.Jedna kompozicija po slobodnom izboru

4. razred
1. B. Andres: Gigue
2. Jedna kompozicija po slobodnom izboru

5. razred
1. M. Grandjany: Barcarola
2. Jedna kompozicija po slobodnom izboru

6. razred
1. B. Andres: Vanille
2. Jedna kompozicija po slobodnom izboru

3. razred
1. F. Clifton – Welker: Šasrlota u proleće
2. Jedna kompozicija po slobodnom izboru

4. razred
1. F. Clifton – Welker: Waltz for Emili
2. Jedna kompozicija po slobodnom izboru

5. razred
1. S. Mc Donald: Alpski valcer
2.Jedna kompozicija po slobodnom izboru

6. razred
1. E. Aleksandrova: Navi Horo
2. Jedna kompozicija po slobodnom izboru

SOLO PEVANJE
2. razred
1. Kompozicija starih majstora po slobodnom izboru
2. Program po slobodnom izboru (jednu kompoziciju po slobodnom izboru, osim starih majstora)

3. razred
1. Kompozicija starih majstora po slobodnom izboru
2. Program po slobodnom izboru (jednu kompoziciju po slobodnom izboru, osim starih majstora)

4. razred
1. Kompozicija starih majstora po slobodnom izboru
2. Program po slobodnom izboru (jednu kompoziciju po slobodnom izboru, osim starih majstora)

NAPOMENE: maksimalno trajanje programa ekipe solista – 30 min; Solisti, članovi ekipe, takmičarski program u celini izvode napamet.
Ekipa solista deli se na potkategorije, u zavisnosti od broja članova:
I A – ekipa solista koju čine četiri učenika
I B – ekipa solista koju čine tri učenika
Za ekipu solista škole mogu prijaviti najviše osam učenika za I A kategoriju, odnosno šest učenika za I B kategoriju. Od prijavljenih kandidata, škola najmanje 30 minuta pre nastupa prijavljuje sekretaru žirija ili drugom licu koje odredi realizator tačan sastav ekipe.

KAMERNI ANSAMBLI

1. Dve ili više kompozicija po slobodnom izboru.

NAPOMENE: maksimalno trajanje programa ansambla – 10 min;
Kamerni ansambl je instrumentalni, vokalnoinstrumentalni ili vokalni ansambl koji čine učenici škole (duo, trio, kvartet, kvintet, sekstet, septet, oktet).
Škole formiraju ansambl od učenika:
3. do 6. razreda šestogodišnje OMŠ, 3. i 4. razreda četvorogodišnje OMŠ.
Učenik koji nastupa u kamernom ansamblu ima pravo učešća ako u kalendarskoj godini održavanja Festivala ima najviše:
16 godina – za šestogodišnju školu
16 godina – za četvorogodišnju školu (osim za tubu, kontrabas, udaraljke i alt i bas frulu, kada je starosna granica 19 godina)
20 godina (ženski glasovi), odnosno 22 godine (muški glasovi).
Kamerni ansambl koji je na prethodnom Festivalu osvojio 1. nagradu, ne može u istom sastavu nastupiti na narednom Festivalu.

ORKESTRI

1. Dve ili više kompozicija po slobodnom izboru.

NAPOMENE: trajanje programa orkestra – 8 do 15 min;
U kategoriji orkestara školu predstavljaju ansambli sačinjeni od najmanje devet učenika koji nastupaju sa ili bez dirigenta.
Ova kategorija deli se na potkategorije:
III A – gudački orkestri
III B – orkestar harmonika
III C – ostali orkestri

Sadržaj ovog sajta je zaštićen autorskim pravima čiji je nosilac i koja zadržava Zajednica muzičkih i baletskih škola Srbije.

Loading...