67. FESTIVAL MUZIČKIH I BALETSKIH ŠKOLA SRBIJE 2024. – PROPOZICIJE

Festival muzičkih i baletskih škola Srbije je redovna godišnja smotra muzičkih i pedagoških dostignuća škola za osnovno muzičko i baletsko obrazovanje, jedina manifestacija takmičarskog karaktera u kojoj učenici nastupaju i rangiraju se ekipno. Na sednici Predsedništva Zajednice održanoj 12.10.2023. odlučeno je da realizator 67. Festivala bude MŠ „Mihailo Vukdragović“ iz Šapca. Rok za prijavu takmičara je 15. mart 2024. Propozicije Festivala za 2024. godinu utvrđene su na sednici Predsedništva od 14.12.2023. Organizator i realizator festivala nemaju obavezu da obezbede notni materijal naveden u propozicijama i molimo takmičare da ne kontaktiraju Zajednicu po tom pitanju.

PRAVILNIK

PROGRAM FESTIVALA

3. razred
1. E. Grieg: Valcer op.12 br. 2 a-moll
2. Program po slobodnom izboru (jednu kompoziciju po slobodnom izboru, ili više kompozicija istog autora – isti opus ili ista zbirka)

4. razred
1. E. Grieg: Valcer op. 38 br. 7 e-moll
2. Program po slobodnom izboru (jednu kompoziciju po slobodnom izboru, ili više kompozicija istog autora – isti opus ili ista zbirka)

5. razred
1. Grieg: Souvenirs – In Tempo di Valse op. 71 br. 7 Es-dur
2. Program po slobodnom izboru (jednu kompoziciju po slobodnom izboru, ili više kompozicija istog autora – isti opus ili ista zbirka)

6. razred
1. E. Grieg: Valse – Impromptu op. 47 e-moll
2. Program po slobodnom izboru (jednu kompoziciju po slobodnom izboru, ili više kompozicija istog autora – isti opus ili ista zbirka)

VIOLINA
3. razred          note
1. Š. Dankla: Romansa
2. Program po slobodnom izboru (jednu kompoziciju po slobodnom izboru, ili više kompozicija istog autora – isti opus ili ista zbirka)

4. razred          note
1. D. Šostakovič: Tužna pesma
2. Program po slobodnom izboru (jednu kompoziciju po slobodnom izboru, ili više kompozicija istog autora – isti opus ili ista zbirka)

5. razred          note
1. Đ. Pergolezi: Sičilijana
2. Program po slobodnom izboru (jednu kompoziciju po slobodnom izboru, ili više kompozicija istog autora – isti opus ili ista zbirka)

6. razred          note
1. T. Paradis: Sičilijana
2. Program po slobodnom izboru (jednu kompoziciju po slobodnom izboru, ili više kompozicija istog autora – isti opus ili ista zbirka)

VIOLONČELO
3. razred
1. A. Nolck: Capricietto C-dur op. 116
2. Program po slobodnom izboru (jednu kompoziciju po slobodnom izboru, ili više kompozicija istog autora – isti opus ili ista zbirka)

4. razred
1. D. Popper: Gavotte d-moll op. 67 No. 2
2. Program po slobodnom izboru (jednu kompoziciju po slobodnom izboru, ili više kompozicija istog autora – isti opus ili ista zbirka)

5. razred
1. S. Lee: Gavotte h-moll op. 112
2. Program po slobodnom izboru (jednu kompoziciju po slobodnom izboru, ili više kompozicija istog autora – isti opus ili ista zbirka)
6. razred
1. H. Squire: Humoreska, F-dur op. 26
2. Program po slobodnom izboru (jednu kompoziciju po slobodnom izboru, ili više kompozicija istog autora – isti opus ili ista zbirka)

VIOLA
3. razred
1. Mah: Igra
2. Program po slobodnom izboru (jednu kompoziciju po slobodnom izboru, ili više kompozicija istog autora – isti opus ili ista zbirka)

4. razred
1. Bononcini: Rondo
2. Program po slobodnom izboru (jednu kompoziciju po slobodnom izboru, ili više kompozicija istog autora – isti opus ili ista zbirka)

5. razred
1. Paradis: Sičilijana
2. Program po slobodnom izboru (jednu kompoziciju po slobodnom izboru, ili više kompozicija istog autora – isti opus ili ista zbirka)

6. razred
1. Fiocco: Allegro
2. Program po slobodnom izboru (jednu kompoziciju po slobodnom izboru, ili više kompozicija istog autora – isti opus ili ista zbirka)

KONTRABAS
2. razred
1. Poradovski: Veseli marš
2. Program po slobodnom izboru (jednu kompoziciju po slobodnom izboru, ili više kompozicija istog autora – isti opus ili ista zbirka)

3. razred
1. Bartok: Igra
2. Program po slobodnom izboru (jednu kompoziciju po slobodnom izboru, ili više kompozicija istog autora – isti opus ili ista zbirka)

4. razred
1. Šperger: Allegretto
2. Program po slobodnom izboru (jednu kompoziciju po slobodnom izboru, ili više kompozicija istog autora – isti opus ili ista zbirka)

FLAUTA
3. razred          note
1. W. Popp: Mađarske nacionalne igre Op. 311, Igra br. 1
2. Program po slobodnom izboru (jednu kompoziciju po slobodnom izboru, ili više kompozicija istog autora – isti opus ili ista zbirka)

4. razred          note
1. W. Popp: Ciganska serenada Op. 471, No. 3
2. Program po slobodnom izboru (jednu kompoziciju po slobodnom izboru, ili više kompozicija istog autora – isti opus ili ista zbirka)

5. razred          note
1. W. Popp: Švedska Idila Op. 471, No. 1
2. Program po slobodnom izboru (jednu kompoziciju po slobodnom izboru, ili više kompozicija istog autora – isti opus ili ista zbirka)

6. razred          note
1. W. Popp: Igra mušica
2. Program po slobodnom izboru (jednu kompoziciju po slobodnom izboru, ili više kompozicija istog autora – isti opus ili ista zbirka)

OBOA
3. razred
1. J. Hook: Minuetto
2. Program po slobodnom izboru (jednu kompoziciju po slobodnom izboru, ili više kompozicija istog autora – isti opus ili ista zbirka)

4. razred
1. F. Schubert: Waltz
2. Program po slobodnom izboru (jednu kompoziciju po slobodnom izboru, ili više kompozicija istog autora – isti opus ili ista zbirka)

5. razred
1. A. Kopilov: Menuet
2. Program po slobodnom izboru (jednu kompoziciju po slobodnom izboru, ili više kompozicija istog autora – isti opus ili ista zbirka)

6. razred
1. G. F. Handel: Rondo
2. Program po slobodnom izboru (jednu kompoziciju po slobodnom izboru, ili više kompozicija istog autora – isti opus ili ista zbirka)

KLARINET
3. razred
1. H. Joubert: Chanson de Robin
2. Program po slobodnom izboru (jednu kompoziciju po slobodnom izboru, ili više kompozicija istog autora – isti opus ili ista zbirka)

4. razred
1. A. J. Dervaux: Clarinet express
2. Program po slobodnom izboru (jednu kompoziciju po slobodnom izboru, ili više kompozicija istog autora – isti opus ili ista zbirka)

5. razred
1. M. Delgiudice: Chanson exotique
2. Program po slobodnom izboru (jednu kompoziciju po slobodnom izboru, ili više kompozicija istog autora – isti opus ili ista zbirka)

6. razred
1. J. Naulais: Prise de Beck
2. Program po slobodnom izboru (jednu kompoziciju po slobodnom izboru, ili više kompozicija istog autora – isti opus ili ista zbirka)

FAGOT
3. razred
1. R. Šuman: Veseli seljak
2. Program po slobodnom izboru (jednu kompoziciju po slobodnom izboru, ili više kompozicija istog autora – isti opus ili ista zbirka)

4. razred
1. K. M. Veber. Hor lovaca
2. Program po slobodnom izboru (jednu kompoziciju po slobodnom izboru, ili više kompozicija istog autora – isti opus ili ista zbirka)

5.razred
1. J. S. Bach: Minuet No.2
2. Program po slobodnom izboru (jednu kompoziciju po slobodnom izboru, ili više kompozicija istog autora – isti opus ili ista zbirka)

6. razred
1. François Joseph Gossec: Gavotte
2. Program po slobodnom izboru (jednu kompoziciju po slobodnom izboru, ili više kompozicija istog autora – isti opus ili ista zbirka)

SAKSOFON
3. razred          note
1. W. V. Dorsselaer: Musicolor
2. Program po slobodnom izboru (jednu kompoziciju po slobodnom izboru, ili više kompozicija istog autora – isti opus ili ista zbirka)

4. razred          note
1. Jean Sihler: Danser sur l`onde
2. Program po slobodnom izboru (jednu kompoziciju po slobodnom izboru, ili više kompozicija istog autora – isti opus ili ista zbirka)

5. razred          note
1. Jerome Naulais: Kansax – city
2. Program po slobodnom izboru (jednu kompoziciju po slobodnom izboru, ili više kompozicija istog autora – isti opus ili ista zbirka)

6. razred          note
1. Robert Planel: Suite romantique 1. stav – Serenade Italienne
2. Program po slobodnom izboru (jednu kompoziciju po slobodnom izboru, ili više kompozicija istog autora – isti opus ili ista zbirka)

HORNA
3. razred
1. Fr. Schubert: Trauer der liebe
2. Program po slobodnom izboru (jednu kompoziciju po slobodnom izboru, ili više kompozicija istog autora – isti opus ili ista zbirka)

4. razred
1. P. I. Čajkovski: Starofrancuska pesma
2. Program po slobodnom izboru (jednu kompoziciju po slobodnom izboru, ili više kompozicija istog autora – isti opus ili ista zbirka)

5. razred
1. J. Krieger: Menuett
2. Program po slobodnom izboru (jednu kompoziciju po slobodnom izboru, ili više kompozicija istog autora – isti opus ili ista zbirka)

6. razred
1. Pergolezi: Nina
2. Program po slobodnom izboru (jednu kompoziciju po slobodnom izboru, ili više kompozicija istog autora – isti opus ili ista zbirka)

TUBA
2. razred
1. S. Monioško: Dumka (Misao)
2. Program po slobodnom izboru (jednu kompoziciju po slobodnom izboru, ili više kompozicija istog autora – isti opus ili ista zbirka)

3. razred
1. V. Kalinikov: Grustnaja pesenka (Tužna pesma)
2. Program po slobodnom izboru (jednu kompoziciju po slobodnom izboru, ili više kompozicija istog autora – isti opus ili ista zbirka)

4. razred
1. B. Asafiev: Scherzo
2. Program po slobodnom izboru (jednu kompoziciju po slobodnom izboru, ili više kompozicija istog autora – isti opus ili ista zbirka)

TROMBON
3. razred
1. W. A. Mozart: Twinkle, twinkle, little star
2. Program po slobodnom izboru (jednu kompoziciju po slobodnom izboru, ili više kompozicija istog autora – isti opus ili ista zbirka)

4. razred
1. Tradicional French: Au Clair de la Lune
2. Program po slobodnom izboru (jednu kompoziciju po slobodnom izboru, ili više kompozicija istog autora – isti opus ili ista zbirka)

5. razred
1. A. Benčić: Veseli trombon
2. Program po slobodnom izboru (jednu kompoziciju po slobodnom izboru, ili više kompozicija istog autora – isti opus ili ista zbirka)

6. razred
1. V. Shelukov: Balada
2. Program po slobodnom izboru (jednu kompoziciju po slobodnom izboru, ili više kompozicija istog autora – isti opus ili ista zbirka)

TRUBA
3. razred          note
1. J. Brams: Uspavanka
2. Program po slobodnom izboru (jednu kompoziciju po slobodnom izboru, ili više kompozicija istog autora – isti opus ili ista zbirka)

4. razred          note
1. D. Marković: Uspomene s letovanja
2. Program po slobodnom izboru (jednu kompoziciju po slobodnom izboru, ili više kompozicija istog autora – isti opus ili ista zbirka)

5. razred          note
1. J. Porret: 11e Solo de Concours
2. Program po slobodnom izboru (jednu kompoziciju po slobodnom izboru, ili više kompozicija istog autora – isti opus ili ista zbirka)

6. razred          note
1. Lennie Niehaus: Turnabout
2. Program po slobodnom izboru (jednu kompoziciju po slobodnom izboru, ili više kompozicija istog autora – isti opus ili ista zbirka)

3. razred          note
1. H. Purcell: Menuet
2. Program po slobodnom izboru (jednu kompoziciju po slobodnom izboru, ili više kompozicija istog autora – isti opus ili ista zbirka)

4. razred          note
1. D. Domeniconi: Sound Picture No. 24
2. Program po slobodnom izboru (jednu kompoziciju po slobodnom izboru, ili više kompozicija istog autora – isti opus ili ista zbirka)

5. razred          note
1. E. Thorlakson: Habanera
2. Program po slobodnom izboru (jednu kompoziciju po slobodnom izboru, ili više kompozicija istog autora – isti opus ili ista zbirka)

6. razred          note
1. L. Roncalli: Petite suite – PRELUDIUM
2. Program po slobodnom izboru (jednu kompoziciju po slobodnom izboru, ili više kompozicija istog autora – isti opus ili ista zbirka)

3. razred          note
1. V. Platonov: Stara igra
2. Program po slobodnom izboru (jednu kompoziciju po slobodnom izboru, ili više kompozicija istog autora – isti opus ili ista zbirka)

4. razred          note
1. A. Dorenski: Preludijum u f–molu
2. Program po slobodnom izboru (jednu kompoziciju po slobodnom izboru, ili više kompozicija istog autora – isti opus ili ista zbirka)

5. razred          note
1. V. Nevi: Po zvuku
2. Program po slobodnom izboru (jednu kompoziciju po slobodnom izboru, ili više kompozicija istog autora – isti opus ili ista zbirka)

6. razred          note
1. A. Aljabev (obrada: V. Lušnikov): Slavuj
2. Program po slobodnom izboru (jednu kompoziciju po slobodnom izboru, ili više kompozicija istog autora – isti opus ili ista zbirka)

3. razred
1. Narodna: Jeftanovićevo kolo
2. Program po slobodnom izboru (jednu kompoziciju po slobodnom izboru, ili više kompozicija istog autora – isti opus ili ista zbirka)

4. razred
1. Narodna: Plavi jorgovan (obrada Milan Pridraški)
2. Program po slobodnom izboru (jednu kompoziciju po slobodnom izboru, ili više kompozicija istog autora – isti opus ili ista zbirka)

5. razred
1. Narodna: Nestaško kolo
2. Program po slobodnom izboru (jednu kompoziciju po slobodnom izboru, ili više kompozicija istog autora – isti opus ili ista zbirka)

6. razred
1. Narodna: Rumunska igra
2. Program po slobodnom izboru (jednu kompoziciju po slobodnom izboru, ili više kompozicija istog autora – isti opus ili ista zbirka)

3. razred
1. Narodna: Kolo iz Banata
2. Program po slobodnom izboru (jednu kompoziciju po slobodnom izboru, ili više kompozicija istog autora – isti opus ili ista zbirka)

4. razred
1. Narodna: Kukunješce
2. Program po slobodnom izboru (jednu kompoziciju po slobodnom izboru, ili više kompozicija istog autora – isti opus ili ista zbirka)

5. razred
1. Aleksandar Radu: Rumunski zimski marš
2. Program po slobodnom izboru (jednu kompoziciju po slobodnom izboru, ili više kompozicija istog autora – isti opus ili ista zbirka)

6. razred
1. J. Strauss: Persischer Marsch
2. Program po slobodnom izboru (jednu kompoziciju po slobodnom izboru, ili više kompozicija istog autora – isti opus ili ista zbirka)

3. razred
1. F. Thomé: Alsacienne
2. Program po slobodnom izboru (jednu kompoziciju po slobodnom izboru, ili više kompozicija istog autora – isti opus ili ista zbirka)

4. razred
1. E. Viecca: Le départ des hirondelles
2. Program po slobodnom izboru (jednu kompoziciju po slobodnom izboru, ili više kompozicija istog autora – isti opus ili ista zbirka)

5. razred
1. W. Popp: Humoresque
2. Program po slobodnom izboru (jednu kompoziciju po slobodnom izboru, ili više kompozicija istog autora – isti opus ili ista zbirka)

6. razred
1. N. Romano: In mezzo ai fiori
2. Program po slobodnom izboru (jednu kompoziciju po slobodnom izboru, ili više kompozicija istog autora – isti opus ili ista zbirka)

Za sve kategorije obavezni instrumenti su: doboš, timpani i melodijske udaraljke.
Kompozicije za doboš i timpane se izvode iz nota, a za melodijske udaraljke napamet.

DOBOŠ

3. razred
Svira se jedan od dole navedenih komada
1. Dobri Palijev – Vodenička (zbirka komada doboš uz klavirsku pratnju)
2. Dobri Palijev – Walk (zbirka komada za doboš uz klavirsku pratnju)

Svira se jedna od dole navedenih solo etida
3. Goran Evetović – Doboš – etida br. 45
4. Goran Evetović – Doboš – etida br. 48

4. razred
Svira se jedan od dole navedenih komada
1. Dobri Palijev – Marš (zbirka komada doboš uz klavirsku pratnju)
2. Wally Barnett – Stick to It (iz zbirke Snare drum)
3. Wally Barnett – Sugar Beats (iz zbirke Snare drum)

Svira se jedna od dole navedenih solo etida:
4. Goran Evetović – Doboš – etida br. 71
5. Goran Evetović – Doboš – etida br. 73
6. Goran Evetović – Doboš – etida br. 74
7. Gert Bomhoft – Father and Son
8. Gert Bomhoft – Hit and Run

5. razred
Svira se jedan od dole navedenih komada
1. Wally Barnett: Sweet Rolls (iz zbirke Snare drum)
2. Dobri Palijev: Na horoto (zbirka komada za doboš uz klavirsku pratnju)
3. Dobri Palijev: Rečenica (zbirka komada za doboš uz klavirsku pratnju)

Svira se jedna od dole navedenih solo etida:
4. Goran Evetović: Doboš – etida br. 84
5. Goran Evetović: Doboš – etida br. 90
6. Goran Evetović: Doboš – etida br. 113
7. Gert Bomhoft: Little March and Dance
8. Gert Bomhoft: Danza Dynamico

6. razred
Svira se jedan od dole navedenih komada
1. John Philip Sousa (arr. Wally Barnett): High School Cadets (iz zbirke Snare drum)
2. Wally Barnett: Polka Dots (iz zbirke Snare drum)
3. Dobri Palijev: Mali Tom (zbirka komada za doboš uz klavirsku pratnju)
4. Dobri Palijev: Walking Up (zbirka komada za doboš uz klavirsku pratnju)

Svira se jedna od dole navedenih solo etida:
5. Goran Evetović: Doboš – etida br. 100
6. Goran Evetović: Doboš – etida br. 101
7. Goran Evetović: Doboš – etida br. 103
8. Gert Bomhoft: Tipsy Talk
9. Gert Bomhoft: Drum – Pleasure


TIMPANI

3. razred
Svira se jedan od dole navedenih komada
1. Frederic Chopin (arr. James Curnow) – Polonaise (zbirka komada timpane uz klavirsku pratnju)
2. P. I. Tchaikovsky – Fantasy on Chanson Triste (zbirka komada timpane uz klavirsku pratnju)

Svira se jedna od dole navedenih solo etida
3. E. Keune: Pauken – etida br. 21
4. E. Keune: Pauken – etida br. 23

4. razred
Svira se jedan od dole navedenih komada
1. Mikhail Ippolitov-Ivanov (Craig Alan) – Procession of the Serdar (zbirka komada timpane uz klavirsku pratnju)
2. Felix mendelssohn (Mike Hannickel) – Venetian Boat Song #1 (zbirka komada timpane uz klavirsku pratnju)

Svira se jedna od dole navedenih solo etida
3. E. Keune: Pauken – etida br. 29
4. E. Keune: Pauken – etida br. 31

5. razred
Svira se jedan od dole navedenih komada
1. James Curnow: Exchanges (zbirka komada timpane uz klavirsku pratnju)
2. Walter Mertens: Marcia Maestoso (komad za timpane uz klavirsku pratnju)

Svira se jedna od dole navedenih solo etida
3. John H. Beck: Cross It
4. Thomas Brown: Roll Aid

6. razred
Svira se jedan od dole navedenih komada
1. Mike Hannickel: Winter Thunder (zbirka komada timpane uz klavirsku pratnju)
2. Walter Mertens: Lancelot (komad za timpane uz klavirsku pratnju)

Svira se jedna od dole navedenih solo etida
3. E. Keune: Pauken – etida br. 33
4. E. Keune: Pauken – etida br. 36

MELODIJSKE UDARALJKE (KSILOFON, VIBRAFON, MARIMBA)

3. razred
Svira se jedan od dole navedenih komada uz pratnju klavira
1. Carlos Gardel – Por una cabeza
2. N. J. Živković: My first book for Xylophone and Marimba – VI Das kleine Zirkuspony

4. razred
Svira se jedan od dole navedenih komada uz pratnju klavira
1. N. J. Živković: My first book for Xylophone and Marimba – XI Holzschuh – Tanz
2. N. J. Živković: My first book for Xylophone and Marimba – X Der Hase und der Igel


5. razred
Svira se jedan od navedenih komada
1. N. J. Živković: My first book for Xylophone and Marimba – XII Xylophon – Polka
2. K. Hathway & I. Wight: Graded Music for Tuned Persussion – George Bizet – Ja vais danser en votre honneur


6. razred
Svira se jedan od navedenih komada
1. N. J. Živković: My first book for Xylophone and Marimba – XIV Schottisches Lied
2. K. Hathway & I. Wight: Graded Music for Tuned Persussion – Johann & Josef Strauss – Pizzicato Polka

3. razred
1. S. McDonald: Koncertna etida C-dur
2. Program po slobodnom izboru (jednu kompoziciju po slobodnom izboru, ili više kompozicija istog autora – isti opus ili ista zbirka)

4. razred
1. B. Andres: Gigue
2. Program po slobodnom izboru (jednu kompoziciju po slobodnom izboru, ili više kompozicija istog autora – isti opus ili ista zbirka)

5. razred
1. M. Grandjany: Barcarola
2. Program po slobodnom izboru (jednu kompoziciju po slobodnom izboru, ili više kompozicija istog autora – isti opus ili ista zbirka)

6. razred
1. B. Andres: Vanille
2. Program po slobodnom izboru (jednu kompoziciju po slobodnom izboru, ili više kompozicija istog autora – isti opus ili ista zbirka)

3. razred
1. F. Clifton – Welker: Šasrlota u proleće
2. Program po slobodnom izboru (jednu kompoziciju po slobodnom izboru, ili više kompozicija istog autora – isti opus ili ista zbirka)

4. razred
1. F. Clifton – Welker: Waltz for Emili
2. Program po slobodnom izboru (jednu kompoziciju po slobodnom izboru, ili više kompozicija istog autora – isti opus ili ista zbirka)

5. razred
1. S. Mc Donald: Alpski valcer
2. Program po slobodnom izboru (jednu kompoziciju po slobodnom izboru, ili više kompozicija istog autora – isti opus ili ista zbirka)

6. razred
1. E. Aleksandrova: Navi Horo
2. Program po slobodnom izboru (jednu kompoziciju po slobodnom izboru, ili više kompozicija istog autora – isti opus ili ista zbirka)

SOLO PEVANJE
2. razred
1. Kompozicija starih majstora po slobodnom izboru
2. Program po slobodnom izboru (jednu kompoziciju po slobodnom izboru, osim starih majstora)

3. razred
1. Kompozicija starih majstora po slobodnom izboru
2. Program po slobodnom izboru (jednu kompoziciju po slobodnom izboru, osim starih majstora)

4. razred
1. Kompozicija starih majstora po slobodnom izboru
2. Program po slobodnom izboru (jednu kompoziciju po slobodnom izboru, osim starih majstora)

NAPOMENE: maksimalno trajanje programa ekipe solista – 30 min; Solisti, članovi ekipe, takmičarski program u celini izvode napamet.
Ekipa solista deli se na potkategorije, u zavisnosti od broja članova:
I A – ekipa solista koju čine četiri učenika
I B – ekipa solista koju čine tri učenika
Za ekipu solista škole mogu prijaviti najviše osam učenika za I A kategoriju, odnosno šest učenika za I B kategoriju. Od prijavljenih kandidata, škola najmanje 30 minuta pre nastupa prijavljuje sekretaru žirija ili drugom licu koje odredi realizator tačan sastav ekipe.

KAMERNI ANSAMBLI

1. Dve ili više kompozicija po slobodnom izboru.

NAPOMENE: maksimalno trajanje programa ansambla – 10 min;
Kamerni ansambl je instrumentalni, vokalnoinstrumentalni ili vokalni ansambl koji čine učenici škole (duo, trio, kvartet, kvintet, sekstet, septet, oktet).
Škole formiraju ansambl od učenika:
3. do 6. razreda šestogodišnje OMŠ, 3. i 4. razreda četvorogodišnje OMŠ.
Učenik koji nastupa u kamernom ansamblu ima pravo učešća ako u kalendarskoj godini održavanja Festivala ima najviše:
16 godina – za šestogodišnju školu
16 godina – za četvorogodišnju školu (osim za tubu, kontrabas, udaraljke i alt i bas frulu, kada je starosna granica 19 godina)
20 godina (ženski glasovi), odnosno 22 godine (muški glasovi).
Kamerni ansambl koji je na prethodnom Festivalu osvojio 1. nagradu, ne može u istom sastavu nastupiti na narednom Festivalu.

ORKESTRI

1. Dve ili više kompozicija po slobodnom izboru.

NAPOMENE: trajanje programa orkestra – 8 do 15 min;
U kategoriji orkestara školu predstavljaju ansambli sačinjeni od najmanje devet učenika koji nastupaju sa ili bez dirigenta.
Ova kategorija deli se na potkategorije:
III A – gudački orkestri
III B – orkestar harmonika
III C – ostali orkestri

Sadržaj ovog sajta je zaštićen autorskim pravima čiji je nosilac i koja zadržava Zajednica muzičkih i baletskih škola Srbije.

Loading...